دیواره آتش چیست و پیکربندی آن چگونه است؟؟؟

 

معمولا کاربران عادی از نوع نرم افزاری آن و گروهی از سرور داران یا صاحبان فناوری های نوین از نوع سخت افزاری استفاده می کنند. البته شاید کاربر عادی هم باشد که از نوع سخت افزاری استفاده کند.

انواع دیواره آتش:

به طور کلی سه نوع دیواره آتش هست که بیشتر آنها ترکیبی هستند ولی نوع ساده و اولیه آن (تصفیه کننده ها) هستند.

این ها فقط به بررسی بسته های وارد شده و خارج شده پرداخته و در صورت مشکوک بودن آن را متوقف می کنند. قوانین خاص آنها می تواند براساس شماره پورت یا پروتکل یا آی پی فرستنده باشند. که آنها را معمولا در سیستم عامل های Unix می بینیم مثل ipf .

نوع دوم دیواره های برنامه ای هستند که بر فعالیت های کاربر مثل مرورگر وب یا بر پروتکل های telnet و ftp نظارت دارند. بسته های اطلاعاتی در آنها ابتدا وارسی سپس اجازه عبور دارند.

و نوع سوم سرویس دهنده های پروکسی هستند. مثلا کامپیوتر یک مرکز با پروکسی خاصی به شبکه متصل اند. افراد خارج از آن مرکز چون آن پروکسی خاص را ندارند نمی توانند به اطلاعات آن کامپیوتر دسترسی داشته باشند.

اما دیواره های آتش مناسب برای یک سیستم KASPERSKY ، ESET NOD 32 ، ZONE ALARM هستند که کارایی لازم را دارند.

 

 

 

 

پیکربندی دیواره آتش ESET :

وقتی نرم افزار ESET NOD 32 Smart Security 4 را روی سیستم نصب می کنید در هنگام نصب نوع نصب را (Custom) (سفارشی) انتخاب کنید و در مرحله Personal Firewall نوع آن را Interactive mode قرار دهید.

با این کار در هنگام اتصال به اینترنت از شما قوانین مرور اطلاعات را می پرسد.مثلا شما برنامه  IDM را دارید.حال  می خواهد متصل و دانلود را انجام دهد اینجا پیغامی مبنی بر اینکه اجازه اتصال آن را می دهید برای شما ظاهر می شود.

در واقع شما تعیین می کنید چه اطلاعاتی وارد شود یا نه.

این دیواره قابلیت تعریف قوانین را نیز دارد شما می توانید برنامه هایی را از دسترسی به اینترنت منع کنید.  روش آن در شکل ها توضیح داده شده است.

/ 1 نظر / 242 بازدید
یک وبلاگنویس

سلام دوست گرامی ، امیدوارم حالتان خوب باشد ، بنده یک بخشی را راه اندازی کردم تا بتوانم با دوستان وبلاگ نویس تبادل لینک داشته باشم . شما می توانید به اینجا مراجعه کنید : http://directory.cheshmehregi.com/ و بعد از قرار دادن لینک وبلاگ چشمه ریگی در وبلاگ خود ، لینک وبلاگ خود را ثبت کنید. لینک وبلاگ شما ، همراه با عکسی از وبلاگ شما در لیست "لینک های تبادلی" به نمایش در می آید. پیروز باشید