نگاهی عالمانه به Avast! Anti Virus 5.0

 

avast از جمله شرکت هایی است که آنتی ویروس رایگان در اختیار کاربرانش قرار می دهد. که از دیدگاه امنیتی ها یک محصول رایگان به مراتب از محصولات کرک شده بهتر است. رایانه های زیادی به خاطر این فاکتور در avast آن را مکمل با یک فایروال رایگان مثل Zone Alarm بر روی سیستم خود نصب نموده اند.
آپدیت های این نرم افزار  هم راحت بوده و کاربران را به دردسر نمی اندازد. اینترفیس نرم افزار از رنگهای مشکی و نارنجی میکس شده که فوق العاده جذابیت دارد. همچنین کار با آن و تنظیمات آن آسان است. این محصول برای نسخه های xp و 7 ویندوز قابل دانلود است. که در انتهای مطلب لینک مستقیم آن را قرار می دهیم.
درباره کارایی آن نظر دو شرکت آلمانی را بررسی می کنیم. av-test و
 av-comparatives دو شرکت برای تست محصولات امنیتی هستند که دائما مشغول تست نسخه های مختلف محصولات امنیتی هستند.

 

 

از نکات منفی این آنتی ویروس شاید بتوان به هوش مصنوعی ضعیف آن اشاره کرد که شاید کاربران را به شک اندازد. به عنوان مثال این محصول در مقابله با ویروس های نو ظهور در فصای وب و ایمیل در 3 ماه متوالی از 107 نمونه آزمایشی فقط توانست 82 مورد را شناسایی و بلوکه کند. یا در مثال دیگر در تست مقابله فوری با بدافزار ها از 29 بدافزار توانست با 11 مورد مقابله کند که این نمونه ای از ضعف در هوش مصنوعی آن است.
اما در مقابل این نکته منفی فراموش نکنیم که ویروس ها و بدافزارهایی که در دیتابیسش ثبت شده اند را 100% بلاک می کند. که این هم مستلزم آپدیت روزانه آن است.
اما از نکات قابل توجه کارایی آن به عنوان یک نرم افزار است. این مجموعه سرعت سیستم را 142 ثانیه کند می کند. درصد اشتباه این آنتی ویروس در تشخیص بدافزار از یک برنامه سالم که فقط کد آن شبیه است تقریبا 0 است. و از این لحاظ به آن از 6 نمره امتیاز 5.5 را داده اند.
از نظر ترمیم رخنه های امنیتی ایجاد شده از بدافزارها ضعیف است و فقط در زمانی 100% قدرت ترمیم دارد که آن بدافزار قبلا برایش شناخته شده باشد. عملا در داینامیک تست از 21 رخنه فقط 2 رخنه را ترمیم کرد این در حالیست وقتی که همین رخنه ها در دیتابیس آن تعریف شدند 100 درصد ترمیم کرد. شاید بتوان این را به حساب هوش مصنوعی آن گذاشت.

نتیجه گیری:
1- به عنوان یک محصول امنیتی رایگان برای کاربران خانگی مناسب است.اما برای Advance User ها زیاد کارایی ندارد.
2- این محصول برچسب اطمینان av را گرفت ولی با میانگین نمره 4 از 6.
3- شاید در رقابت با کسپرسکی یا نورتون یا حتی avira کم بیاورد ولی نباید فقط ضعف های آن را در نظر گرفت . چه بسا نسبت به نورتون کمتر از منابع سیستم و سرعت سیستم می کاهد و آپدیت 100 مگابایتی کسپرسکی را ندارد !!
4- رایگان است و نیازی به کرک و مخفی کاری که خودش عاملی برای ایجاد رخنه امنیتی است ندارد.

 

/ 0 نظر / 22 بازدید